Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-07-19 15:10:01
Autor zdjęcia/źródło: Algarve Tourism
Algarve – najlepsze plaże w Europie
To popularny region wypoczynkowy na południu Portugalii, który zdecydowanie zasługuje na przyznany mu tytuł: „Europe's Leading Beach Destination”, czyli turystyczny Oskar World Travel Awards. Algarve słynie z niesamowicie pięknych plaż, wyśmienitego jedzenia i ciepłego, gościnnego klimatu. Tutaj naprawdę cała rodzina może wypocząć. W całej Portugalii jest 315 plaż i 17 przystani, którym przyznano Błękitną Flagę (Blue Flag) ze względu na ich czystość i bezpieczeństwo. W regionie Algarve znajduje się aż 88 plaż oraz 4 mariny (w Vilamoura, Albufeira, Portimão i Lagos). Ze względu na urozmaiconą linię brzegową, można tu znaleźć zarówno piaszczyste plaże, osłonięte od wiatru zatoczki, jak i wyeksponowane na silny wiatr i fale miejsca, idealne do surfingu czy wind surfingu.
Lagos – relaks nad oceanem i atrakcje dla młodych odkrywców
Z kolei Lagos jest świetnym miejscem na rodzinne wakacje dla tych, którzy lubią dużą przestrzeń i brak plażowego ścisku. Lagos ma ponad 4-kilometrową, piaszczystą plażę Meia Praia (strzeżona, duży parking, bary i toalety w pobliżu). Można tu wynająć leżanki i parasole, sprzęt do wind-, kite- i surfingu, jak również pograć w siatkówkę plażową. Od południa plaża graniczy z rzeką, którą często pływają statki do i z portu, co stanowi ciekawą atrakcję dla dzieci. Po drugiej stronie rzeki znajduje się niewielki fort, wybudowany tuż nad brzegiem oceanu, oraz dwie mniejsze, sympatyczne plaże Praia do Cais da Solária oraz Praia da Batata. Mogą się tutaj kąpać dzieci, ponieważ zaletą tych kąpielisk są łagodne fale oraz nieduża, zaledwie kilkumetrowa odległość od starego miasta, gdzie można skorzystać z mnóstwa restauracji, barów i kawiarni, a także obejrzeć z zewnątrz mauretański zamek Castelo dos Governadores. Nieco dalej na południowy zachód rozciąga się malownicza, osłonięta wysokimi klifami plaża Praia da Dona Ana, z czystą wodą zachęcającą do snurkowania i podglądania tutejszej flory i fauny, m.in. rozgwiazd, ukwiałów czy małych rybek. Na plaże schodzi się wysokich po schodach, dlatego polecana jest raczej rodzinom z większymi dziećmi. Jeszcze dalej na zachód, dokładnie po drugiej stronie cypla, znajduje się druga najdłuższa w okolicy (po Meia Praia) plaża Praia de Porto de Mós (strzeżona, dość duży parking, restauracje i toalety w pobliżu). Jest szeroka i piaszczysta, lecz mniej zatłoczona niż kąpieliska położone bliżej centrum Lagos.
(zdj. Algarve Tourism)
W Lagos można zwiedzić takie miejsca jak XVII-wieczna forteca Forte Ponta da Bandeira, która niegdyś broniła portu przez Maurami i piratami. Wybudowana na planie kwadratu, ma mocne mury, okrągłe wieże strażnicze i most zwodzony, po którym wchodzi się na dziedziniec wewnętrzny. Jest tu mała wystawa nt. portugalskich wypraw morskich oraz rzeźby artysty José Maria Pereira. W niewielkiej kaplicy świętej Barbary można obejrzeć typowe dla Portugalii płytki azulejos, a z murów spojrzeć na ocean i okolicę. Fort jest otwarty od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 2 euro, ulgowy – 1 euro. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.
Dla małych miłośników przygód niezwykłą atrakcją będzie centrum edukacyjne Centro Ciência Viva de Lagos (Rua Dr. Faria e Silva 34, naprzeciwko mariny). Znajdziecie tam interaktywne ekspozycje nt. nawigacji morskiej, komunikowania się na odległość (flagi sygnałowe, alfabet Morse'a) oraz codziennego życia na pokładzie statku (m.in. wiązywanie węzłów, wiosłowanie, wspinanie się po linie). Centrum jest czynne od wtorku do niedzieli. Za bilet rodzinny zapłacicie 7 euro (za dwoje dorosłych z dowolną liczbą dzieci do 17 roku życia), bilet normalny – 3 euro, ulgowy – 1,5 euro. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo (www.lagos.cienciaviva.pt).
(zdj. Algarve Tourism)
Tuż przy porcie Marina do Lagos znajduje się muzeum figur woskowych Museu de Cera dos Descobrimentos. Jego ekspozycja przedstawia 16 ważnych wydarzeń z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych. Można zobaczyć księcia Henryka Żeglarza, który wysyłał statki na ekspedycje zamorskie właśnie z Lagos oraz scenę przybycia Vasco da Gamy do Indii, dzięki czemu Portugalia rozpoczęła handel m.in. przyprawami. Odkrycie Brazylii, przybycie Marco Polo do Indii, Ferdynand Magellan w podróży dookoła świata, jak również wielki portugalski poeta Luísa Vaz de Camõesa to tylko niektóre z ekspozycji muzeum. Muzeum jest otwarte codziennie. Bilet normalny kosztuje 5 euro, dzieci od 4 do 11 lat płacą 3 euro, a seniorzy powyżej 65 roku życia – 4 euro (www.museuceradescobrimentos.com).
Wodne szaleństwo na lądzie
Slide & Splash to największy park wodny w Portugalii i jeden z największych w Europie. Znajduje się na przedmieściach Lagoa, a na jego powierzchni rozciągającej się na ponad 28 tysięcy m2 mieści się kilka basenów oraz zjeżdżalni o wielu poziomach trudności, jacuzzi, rozległy trawnik do leżakowania, 5 restauracji, lodziarnia, toalety oraz bezpłatny parking. Adrenalinę można podwyższyć zjeżdżając z Kamikaze (16 m wysokości) oraz ciemną rurą Black Hole. Dzieci mogą bawić się na piankowej zjeżdżalni lub w wodnym świecie Tropical Paradise. W parku, o określonej godzinie, odbywają się pokazy lotów jastrzębi, akrobacji papug oraz prezentacja różnych gatunków gadów. Park czynny jest od kwietnia do 29 października. Dzieci w wieku 5-10 lat oraz seniorzy powyżej 65 roku życia płacą 19 euro, a osoby w wieku 11-64 lata - 27 euro. Dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo. Można zyskać 15% zniżki i bez kolejki wejść do środka, jeśli kupi się bilety przez Internet. Na miejscu można wynająć parasole i leżaki (w cenie 5 euro). (www.slidesplash.com).
Video prezentujące Slide & Splash można obejrzeć tutaj
W Guia, niedaleko miejscowości Albufeira, mieści się park tematyczny Zoomarine. Jego największą atrakcją jest Dolphin Emotions Premium, czyli zabawa z delfinami w basenie. Poprzedza ją krótki wykład na temat tych niezwykłych ssaków. Całość trwa ok. 90 min i odbywa się w 12-osobowej grupie (minimalny wiek uczestnika to 6 lat, każdy uczestnik musi umieć pływać i wcześniej zarezerwować swoje uczestnictwo). Ta atrakcja kosztuje 169 euro od osoby (w cenie mieści się wstęp do całego parku), widzowie płacą 21 euro lub 31 euro.
(zdj. Algarve Tourism)
W Zoomarine odbywają się pokazy akrobacji delfinów, zabawny występ fok i lwów morskich, pokaz papug, jak również lotów jastrzębi, orłów i sów. Jest tu też duże akwarium z 20 ekosystemami (m.in. koniki morskie i płaszczki) oraz egzotyczny gaj Americas z niektórymi gatunkami ptaków z kontynentu amerykańskiego. W kinie 4D Cinema dla gości w wieku od 6 lat wyświetlany jest animowany film o małym delfinie, a w Pirate Bay przedstawienie o piratach. Jest tu również małe wesołe miasteczko z karuzelą, kołem młyńskim, ciuchcią i raftingiem z balii. Znajduje się tu również park wodny, w którym można skorzystać ze sztucznej plaży Zoomarine Beach oraz odkrytych basenów i zjeżdżalni (co odważniejsi mogą się pokusić o zjazd z Harakiri). Park jest w pełni przystosowany dla rodzin z małymi dziećmi. Znajdują się tu miejsca do przewijania rozsiane po całym parku, istnieje możliwość wynajęcia wózków dla dzieci, leżaków i parasoli, bezpłatny parking, restauracje, toalety, sklepy. Bilet normalny za 1 dzień kosztuje 29 euro, ulgowy – 19 euro, a 2-dniowy – odpowiednio 27 i 37 euro. Co ciekawe, dzieci poniżej 1 m wysokości wchodzą za darmo. Dodatkowo można zaoszczędzić 15% ceny kupując bilety online. W lipcu i sierpniu park czynny jest codziennie w godzinach 10 – 19:30 (www.zoomarine.pt).
Wszystkie panie na pewno ucieszy to, że ok. 4 kilometry od Zoomarine znajduje się duże centrum handlowe – Algarve Shopping. Znajdują się tam sklepy ze znanymi markami międzynarodowymi (m.in. C&A, Caroll, H&M, Mango), portugalskimi (Cortefiel, Quebramar, Sousa, Tiffosi) i hiszpańskimi (Lanidor, Zara). Jest tu także butik cenionej portugalskiej projektantki Any Sousa (www.algarveshopping.pt).
Cuda z piasku
Niedaleko Zoomarine, na obrzeżach Pêra (Rua de Areias de Pêra) od wielu lat odbywa się największa piaskowa impreza na świecie - FIESA, czyli Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku (International Sand Sculpture Festival). W tym roku na powierzchni 15 tys. m2 z ok. 40 tysięcy ton piasku artyści stworzyli wyjątkowe dzieła, odzwierciedlające temat przewodni – muzykę. Są tu posągi przedstawiające popularnych piosenkarzy i kompozytorów m.in. Mozarta, Luciana Pavarotti, Bono, The Beatles, Freddiego Mercury, Madonnę, Raya Charlesa, Davida Bowie czy Amy Winehouse. Zobaczymy również sceny nawiązujące do tradycyjnej muzyki z różnych krajów świata. Dla dzieci dużą atrakcją będą piaskowe postacie z bajek. Niektóre z rzeźb są ogromne, bo mają aż 12 metrów wysokości. Dzieła można oglądać zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ zostały one pięknie i kolorowo oświetlone. Dodatkowo, chętni również mogą spróbować swoich sił w rzeźbieniu w piasku. Wieczorami odbywa się pokaz filmu przedstawiającego proces powstawania tegorocznej wystawy oraz zdjęcia rzeźb z poprzednich edycji FIESA. Festiwal będzie trwał do 30 października. Dzieci do 5 lat wchodzą za darmo, bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 9 euro, a dla dzieci w wieku 6-12 lat – 4,5 euro (www.fiesa.org).
(zdj. Algarve Tourism)
Video z tegorocznego FIESA:
Bezpieczne wakacje z „Estou Aqui”
W Portugalii od 2012 r. policja prowadzi program lokalizacji dzieci „Estou Aqui”. Rodzice wypełniają formularza na stronie programu (także w wersji angielskiej): https://estouaqui.mai.gov.pt/Pedido/Pages/PedidoNominal.aspxD. Następnie zgłaszają się na wybrany przez siebie posterunek policji (Polícia de Segurança Pública) po elektroniczną bransoletę z indywidualnym numerem i chipem. Mapa posterunków znajduje się na stronie programu. W przypadku zaginięcia rodzic zgłasza to na numer 112, a dziecko jest odnajdowane przez GPS. W programie można zarejestrować maluchy w wieku od 2 do 9 lat (młodsze tylko, jeśli się udowodni, że potrafią samodzielnie chodzić). Bransolety wydawane są na czas trwania wakacji od początku czerwca do końca września (lokalizacja jest aktywna do końca grudnia).
Imprezy warte uwagi
Portugalia oferuje również wiele ciekawych wydarzeń. Na plaży w Armação de Pêra w dniach 4-10 sierpnia br. odbędzie się Weekend Piratów (Pirate Week), podczas którego można zobaczyć inscenizacje najazdu tureckich piratów na miasteczko oraz jego obronę przez kapitana Dom Pedro i jego ludzi. Poza pojedynkami i grasującymi po mieście piratami, spotkacie tu także ulicznych grajków oraz stragany z rękodziełem i regionalnymi smakołykami (https://pirateweek.wordpress.com/).
Video z zeszłorocznego wydarzenia:
Na zamku w Silves w dniach 12-21 sierpnia zaplanowany jest średniowieczny jarmark Feira Medieval. Na tym festiwalu można oderwać się od rzeczywistości i choć na chwilę przenieść w czasy średniowiecza za sprawą zainscenizowanych wydarzeń z czasów obecności Maurów w tym regionie. Na Feira Medieval spotkacie rycerzy, szlachtę, Maurów, kuglarzy, egzotyczne tancerki i zaklinaczy węży. Będzie można zobaczyć turniej rycerski, a na licznych straganach spróbować regionalnego jedzenia. Dobrą pamiątką z wydarzenia może być festiwalowa moneta xilb, nawiązująca do dawnej, arabskiej nazwy miasta Silves. Bilet wstępu można kupić za ok. 2 euro, a za 2-3 euro można wynająć oryginalny kostium dla dzieci lub dorosłych. Przy okazji można zajrzeć do górującego nad miasteczkiem, mauretańskiego zamku Castelo de Silves, z grubymi murami, 11 wieżami i dalekim widokiem na okolicę (bilet normalny – 2,80 euro, ulgowy – 1,40 euro).
Video z wydarzenia:
Przez 5 kolejnych dni podczas Dias Medievais miasteczko Castro Marim (tuż przy granicy z Hiszpanią) jak dawniej będzie gościć króli i królowe, rycerzy w lśniącej zbroi, piękne damy, ulicznych kuglarzy i zręcznych rzemieślników. W programie festiwalu jest uroczysty pochód przez miasto, turnieje rycerskie, pokazy tańca dworskiego i dawnego rzemiosła oraz inscenizacje sytuacji z ówczesnego życia codziennego. Na tutejszych straganach będzie można kupić, jak w średniowieczu, suszone owoce, egzotyczne przyprawy, świeże i suszone ryby, płacąc lokalną monetą – reais. Chętni mogą wziąć udział w średniowiecznej, wieczornej uczcie Banquete Medieval, odbywającej się na zamku przy świetle pochodni i subtelnej grze na gitarze (koszt 30 euro, w tym wstęp na festiwal, do zamku, fortu Forte de São Sebastião oraz upominek).
Video z zeszłorocznego wydarzenia:
Więcej informacji o regionie Algarve można znaleźć na stronie: www.visitalgarve.pt.
gocha2323 2016.07.28 00:35
marzenie!
Stokrotka 2016.07.24 22:08
Mmmm tez bym na mnie czekała!
Patrycja Sobolewska 2016.07.24 17:45
ale cudowne !
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.